Aktualizacja certyfikatu Urzędu Certyfikacji dla sieci bezprzewodowej ZUT 26.01.2016 10:34

Uczelniane Centrum Informatyki informuje o zmianie certyfikatu Urzędu Certyfikacji (CA), który potwierdza autentyczność certyfikatu sieci bezprzewodowej ZUT.

W związku z powyższym, użytkownicy sieci bezprzewodowej, korzystający z weryfikacji certyfikatu sieci bezprzewodowej ZUT  w konfiguracji połączenia, muszą zaktualizować certyfikat CA. Po dniu 4.02.2016 osoby korzystające z weryfikacji certyfikatu sieci bezprzewodowej ZUT, posiadające stary certyfikat CA nie będą miały możliwości połączyć się z siecią bezprzewodową.

Optymalnym rozwiązaniem jest doinstalowanie, do dotychczasowego, nowego certyfikatu co umożliwi ciągłość korzystania z usługi sieci bezprzewodowej przed i po dniu 4.02.2016r.

Ze względów bezpieczeństwa Uczelniane Centrum Informatyki zaleca korzystanie z weryfikacji certyfikatu sieci bezprzewodowej ZUT. Proces ten zabezpiecza przed możliwością rozgłaszania fałszywej sieci bezprzewodowej o nazwie ZUT i przechwytywania haseł użytkowników USK ZUT.

Proces aktualizacji certyfikatu CA jest tożsamy z wgraniem nowego certyfikatu CA. Operacja ta przebiega tak samo jak instalacja starego certyfikatu CA podczas konfigurowania połączenia sieci bezprzewodowej ZUT. Instalacja certyfikatu CA wygląda tak samo dla wszystkich wersji systemu operacyjnego Windows.

Instalacja certyfikatu CA w systemach Windows na przykładzie systemu Windows Vista - www.uci.zut.edu.pl/uslugi/siec-bezprzewodowa-zut/konfiguracja-sieci-wifi-dla-windows-vista.html.

Nowy certyfikat CA do pobrania znajduje się pod adresem: www.zut.edu.pl/certs/ca.crt

Po instalacji certyfikatu w konfiguracji połączeniu sieci bezprzewodowej należy wskazać nowo wgrany certyfikat w celu poprawnej weryfikacji sieci. Operacja ta wygląda odmiennie w zależności od wersji systemu operacyjnego Windows.

Windows Vista/7:

W „Panelu sterowania” należy wybrać „Centrum udostępnienia i sieci”. Po lewej stronie klikamy „Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi”. Na liście sieci odnajdujemy „ZUT” i klikamy prawym na „Właściwości”. W zakładce „Zabezpieczenia” klikamy przycisk „Ustawienia” przy opcji „Wybierz metodę uwierzytelniania sieci”.

Zaznaczamy (jeśli nie zaznaczone) ”Weryfikuj certyfikat serwera”. Na liście oprócz starego certyfikatu „ZUT RootCA” zaznaczamy dodatkowo „ZUT UCI Centrum Certyfikacji”.

Windows 8/8.1/10:

W tych wersjach systemu Windows nie ma możliwości modyfikacji uprzednio skonfigurowanego połączenia sieci bezprzewodowej w momencie w którym jest ono nieaktywne (brak połączenia do sieci bezprzewodowej). Należy skasować („zapomnieć”)  połączenie sieci bezprzewodowej i skonfigurować je na nowo.

•    Windows 8:  w prawym dolnym rogu pulpitu, na pasku zadań klikamy na symbol sieci bezprzewodowej. Na liście sieci klikamy prawym przyciskiem myszy na „ZUT” i wybieramy „Zapomnij sieć”

•    Windows 8.1/10: w prawym dolnym rogu pulpitu, na pasku zadań klikamy na symbol sieci bezprzewodowej i wybieramy „Ustawienia sieci”. W „Sieć i Internet” → „Wi-Fi” → „Zarządzaj ustawieniami sieci Wi-Fi”. Wybieramy sieć „ZUT” i klikamy „Zapomnij”

Po usunięciu („zapomnieniu”) sieci należy skonfigurować na nowo połączenie sieci bezprzewodowej z uwzględnieniem nowego oraz starego certyfikatu CA (do dnia 4.02.2016) . Po 4.02.2016 w celu nawiązania połączenie będzie wymagany jedynie nowy certyfikat – obecność starego certyfikatu nie powoduje żadnych problemów.

Opis konfiguracji połączenie sieci bezprzewodowej znajduje się na stronie – www.uci.zut.edu.pl/uslugi/siec-bezprzewodowa-zut.html.

W przypadku napotkania problemów prosimy się zgłosić o pomoc do swojego Administratora lokalnego.