Szczegółowa konfiguracja programu "Microsoft Outlook 2003"

1) Z menu "Narzędzia" wybieramy pozycję "Konta e-mail".

2) Po otworzeniu się okna "Konta e-mail" wybieramy opcję "Dodaj nowe konto e-mail" i klikamy "Dalej".

3) Wybieramy "Typ serwera" jako "POP3" lub "IMAP". Wybierając serwer typu POP odebranie korespondencji elektronicznej jest jednoznaczne z jej przeniesieniem (usunięciem z serwera) na dysk lokalny komputera na którym pracujemy. Poczta odebrana przez serwer POP nie jest już dostępna przy pomocy interfejsu www. Wybierając serwer IMAP cała nasza poczta jest trzymana na serwerze uczelnianym i jest osiągalna z dowolnego komputera z dostępem do sieci Internet.

Klikamy "Dalej".

3) Uzupełniamy "Informacje o użytkowniku". Podajemy swoje imię i nazwisko jako nadawcę poczty oraz swój adres e-mail zgodny z ustalonym schematem (tj. imie.nazwisko@zut.edu.pl). Wprowadzamy "Informacje o serwerze". "Serwer poczty przychodzącej (POP3, IMAP)" oraz "Serwer poczty wychodzącej (SMTP)" to "mail.zut.edu.pl". Uzupełniamy "Informacje o logowaniu". Jako nazwę użytkownika podajemy swój unikalny login od konta uczelnianego, poniżej wpisujemy hasło. Klikamy "Więcej ustawień".

4) W nowym oknie wybieramy zakładkę "Serwer Wychodzący" i zaznaczamy pola "Serwer wychodzącej (SMTP) wymaga uwierzytelniania" oraz "Użyj tych samych ustawień, co mój serwer poczty przychodzącej".

5) Przechodzimy do zakładki "Zaawansowane"
Dla serwera przychodzącego (POP3, IMAP) i dla serwera wychodzącego (SMTP) zaznaczamy pole "Ten serwer wymaga bezpiecznego połączenia (SSL)" i klikamy "OK".

6) W oknie "Konta e-mail" klikamy "Dalej" a następnie "Zakończ".
Program pocztowy jest gotowy do obsługi poczty w domenie "zut.edu.pl".

1) Z menu "Narzędzia" wybieramy pozycję "Reguły i alerty" a w niej "Nowa reguła..."

2) W oknie "Kreator reguł" zaznaczamy pole "Rozpocznij tworzenie reguły z szablonu". Wybieramy szablon "Przenoszenie wiadomości zawierających określone wyrazy w temacie do folderu". W polu "Edytuj opis reguły (kliknij podkreśloną wartość)" klikamy "określone słowa".

3) W nowym oknie wpisujemy podaną frazę jako "[SPAM]" i przyciskamy "Dodaj". Potem klikamy "OK".

4) W oknie "Kreator reguł", w polu "Edytuj opis reguły (kliknij podkreśloną wartość)" klikamy "[wybierz folder]".

5) W nowym oknie wskazujemy "Wiadomości-śmieci" i klikamy "OK".

6) W oknie "Kreator reguł", klikamy "Zakończ" a następnie w oknie "Reguły i alerty” klikamy "OK".
Od tej pory, każda poczta przychodząca zawierająca w temacie wiadomości "[SPAM]" zostanie automatycznie przeniesiona do folderu "Wiadomości-śmieci".